08.12.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Biriktirme Hastalığı

Biriktirme Hastalığı

Dispozofobi anlamına gelen bu obsesif kompulsif bozukluk nasıl anlaşılır?

Ciddi bir sorundur. Kendini şu şekilde gösterir;

Eski, işe yaramayan insanlar tarafından gereksiz bulunan bazı eşyaları biriktirme, atamama, tutma zorunluğu hissetme vs. dir. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişinin evinde artık yaşamı etkileyecek kadar çok eşyası olması, evinin çok dağınık olması artık yaşanılır bir yer olmasından çıkması belli başlı sorunlardandır.

Bazı insanlar değerli şeyleri elde etmek için çalma yöntemine bile başvurabilirler. Biriktirme yapan insanlar ilgi duydukları şeyleri toplamak için sık sık bit pazarlarına, çöplüklere ya da atıkların toplandığı diğer yerlere giderler. İnternet satışları da biriktirme hastalığı olan insanlar için oldukça çekici bir seçenek haline gelmiştir, çünkü bu şekilde, şahsen çok ya da yüksek fiyatlarda eşyalar alma utancından kurtulurlar.

Siz de, önemsiz eşyaları biriktiriyorsanız, sahip olduğunuz şeylerle ilgili sıkı inançlarınızın olması oldukça sık görülen bir durumdur. Bu hastalığa sahip olan insanlar, genellikle topladıkları şeylerin çok değerli olduklarına ve gelecekte işlerine çok yarayacaklarına inanırlar. Buna ek olarak, sahip oldukları eşyaları arkadaşları olarak görebilir ve onları elden çıkarmak, suçluluk hissetmelerine yol açabilir.

Takıntılı olarak biriktirme yapan insanların çoğu genellikle bu konu hakkında konuşmaz ve durumlarından utanırlar. Gizlilik ve utanç yüzünden, iş yaşamları ve kişisel ilişkileri genellikle güçleşir. Bu hastalığa sahip birçok yetişkin hayatlarını bekar geçirir ve çalışamama gibi bir durum yaşayabilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarınız İle Yapabileceğiniz Aktiviteler başlıklı makalemizde ebeveyn, izmit ve kocaeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ