17.09.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Duvarda USB Bulursanız, Ona Dokunmayın ve Hemen 155’i Arayın

Duvarda USB Bulursanız, Ona Dokunmayın ve Hemen 155’i Arayın

 

 

Hayatınızın tamamına entegre olmuş durumda, sabahtan akşama kadar olabildiğince teknoloji ile yakın olmaya çalışıyor ve hayatımızın bir parçası olarak görüyoruz. Ancak, gündelik hayatta yeni çıkan pek çok kurnazlıklar veya hataların sonucu bize pahalıya patlayabiliyor. Eğer sizde dikkat etmesi gereken hususların ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, doğru adrestesiniz.

USB Bellek

 

UBS ye kesinlikle dikkat edin. Birinin düşürdüğünü düşünüpte kullanmak isterseniz bir kez daha düşünün. Mutlaka sokakta veya duvarda bulduğunuz bir USB nin içinde ne olduğunu veya çalışıp çalışmadığını merak edip kullanacaksanız, biraz dikkat etmenizde fayda var. Ancak, Hollanda’ da yaşanan bir olay aslında hiç yaklaşmamanız gerektiğini gösteriyor. Hollanda’ da bir park alanında bir USB bellek bulunuyor. Bulunan USB Bellek DSM adında ki bir kimya şirketinde açılıp içine bakılıyor. İçinden çıkanlar ise belleği inceleyenler tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. USB yi parka bırakan kötü niyetli korsanlar USB nin içini ağzına kadar hidrojen ile doldurmuşlar. Bu tehlikeli USB bellek şirketin IT departmanın da inceleniyor. USB yi bulan otopark görevlileri cihazı IT departmanına getirene kadar herhangi bir yerde kullanmamış olması olası bir tehlikeyi önlemiş oldu. Belki şirket içerisinde bir bilgisayar da kullanılsa, şirket içinde ki pek çok bilgi alınabilecekti. Teknoloji geliştikçe bilgisayardan verilerin çalınma taktikleri de gelişim gösteriyor. Siz siz olun bu tuzağa düşmeyin.

Açık Wi-Fi

 

Kafelerde, lokantalarda ya da farklı mekanlarda bağlandığınız şifresiz ağlar, sizi sanal korsanlar için açık hedef haline getirebilir. Mümkün olduğu kadar ortak wi-fi kullanmamaya çalışmanız sizi de tehlikelerden biraz daha uzak tutacaktır. Bir sanal ağ hizmetinden VDM kullanmanız sizi tehlikelerden bir nebze koruyacaktır. Fiber korsanların halka açık ağlara çokça saldırdığı artık bir sır değil. Çünkü, birçok wi-fi ağına herhangi bir kişinin erişmesi çok kolay. Kişisel veya kurumsal pek çok özel bilginin, bu ağlar kullanılarak gizlice ele geçirilmesi oldukça basitken, onları geri almaya çalışmak ise bir hayli zor.

Facebook

Hırsızların en sevdiği mecranın facebook olması, insanların ev adreslerini yazabilecek kadar saf olmasındandır. Hırsız gelip benim evime mi girecek diye düşünmeyin. Tatile çıktığınızı yine facebooktan görünce ve kimsenin bulunmadığına emin oldukları evinizde günlerce keyif sürüp sonrada tüm değerli eşyalarınızı alıp gidiverirler. Sizin başınıza bunun daha önce gelmemiş olması, bu yöntemin popüler olmadığı anlamına gelmiyor. Avrupa da ve Amerika da benzer yöntemle soyulan çok insanın olduğunu unutmayın.

Kredi Kartı

Kart kullanıcıları birkaç basit adımla, kart ödeme işlemlerini daha güvenli hale getirebilir. Ancak, dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Atm’ler de işlem yaparken tanımadığınız kişilerden yardım almayın. İşlem yaptığınız atm de özel olarak yerleştirilmiş bir cihazdan şüphe duyarsanız, derhal polisi arayın. Ne yazık ki bu yöntem yüzünden mağdur olan pek çok insan var. Ayrıca, atm de şifrenizi girerken dışarıdan görünmemesine özen gösterin.

Telsiz ve İletişim Ekipmanları

Yerde şayet telsiz gibi birşey bulursanız, bu telsizin sahibi olan herhangi bir kolluk kuvvetiyle sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir. Bir kayak pistinde, metro ya da herhangi bir alışveriş merkezinde bir telsiz bulursanız, cihazı personelde birine vermeniz en doğru olanıdır. Başka bir seçenekte polisi aramak ve onları cihazın yeri hakkında bilgilendirmektir. Çalıntı olması halinde uzun süre yanınızda bulundurduğunuzda hırsızlık suçlamasına dahil kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Patates Lazanyası başlıklı makalemizde izmit, kocaeli ve Patates Lazanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ