08.12.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Düzensiz Uyku Nelere Kadir

Düzensiz Uyku Nelere Kadir

California Üniversitesi’nde nörobilim ve psikoloji profesörü olarak görev yapan Matthew Walker, yakın zamanda ‘Neden Uyuyoruz?’ adlı bir kitap yayınladı. Uyku konusunda uzmanlaşan Profesör Walker’a göre beynimiz ve vücudumuz az uyuduğumuz zaman birçok zarar görüyor.

Bunlarında arasında sadece yorgunluk, baş ağrısı değil yeni hatıraları beynimize kaydedemeye kadar birçok ürkütücü durum da var.

Matthew Walker şöyle anlatıyor; “Yeteri kadar uyku uyumamanın, beynimizde yeni hatıralar oluşmasına engel olduğunu çok iyi biliyoruz…

“…uykusuz kaldığınız zaman beyin hafıza gelen kutusunu kapatıyor, yeni tecrübeleri bu yüzden hafızaya atamıyorsunuz. Bu yüzden de amnezi yaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz.”

Doktor Walker ayrıca, yeteri kadar uyku uyumamanın beyinde toksik bir protein olan beta-amyloid salgılanmasına sebep olduğunu hatırlatıyor.

Bu zehirli protein Alzheimer’s ile yakından ilişkilendirilen bir madde. Yani sık sık uykusuz kalırsanız Alzheimer’s ve demans (bunama) gibi rahatsızlıklarla ileride karşılaşma olasılığınız artar.

Uykusuz kalmanın üreme organları ve sağlığı üzerinde de etkileri var. Örneğin günde 5 – 6 saat uyuyan erkeklerin testosteron seviyeleri düşüyor.

Aslında araştırmalara göre, testosteron seviyeleri ölçüldüğünde, 5-6 saat uyuyan bir erkeğin testosteronu kendinden 10 yaş büyük bir erkeğinki ile aynı çıkıyor. Yani uykusuz kalmak sizi erken yaşlandırıyor.

En büyük zararlarından biri ise, bağışıklık sistemine verdiği zarar. Az uyku uyuduğumuz zaman, kanda ‘doğal öldürücü’ hücreler denilen ve hastalıkla savaşan hücreler azalıyor.

Özellikle prostat, bağırsak ve meme kanseri riskini ciddi şekilde arttırabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda yaptığı bir açıklamada, gece uykusu konusunda ciddi uyarılar yapılıyor. Hatta gece vardiyaları ‘kanserojen’ olarak tanımlanıyor.

Kardiyovasküler sistemimiz uyku sırasında dinlenip kendini yenilediği için, yeteri kadar uyku almamak kalp ve damar sağlığına da etki edebilir.

Geceleri sık sık uykusuz kalan insanların ölümcül kalp krizi yaşama olasılığı iki katına çıkar. Yaz ya da kış saati uygulamasından sonra 1 saat daha az uyuyan insanlarda, dünya genelinde %24 daha çok kalp krizi gözlemlenmektedir.

Bir başka önemli konu da insan vücudunun kendini ne hızda yenileyebildiğidir. İnsan vücudu 16 saat boyunca uyanık kaldıktan sonra beyin fonksiyonunda düşme ve vücutta bozulmalar görülür.

Örneğin 19 – 20 saat aralıksız uyanık kalan bir insan, dikkat gerektiren bir işi yaparken sarhoş biri kadar tehlike arz edebilir.

Uykunun genel sağlığımız üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu göz ardı etmemek, uyku problemlerini çözmek gerekiyor!

Bir önceki yazımız olan Vişneli Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi başlıklı makalemizde izmit, kocaeli ve Vişneli Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ