17.09.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

İlk Trans Assolist Bülent Ersoy Değil Serbülent Sultan!

İlk Trans Assolist Bülent Ersoy Değil Serbülent Sultan!

Türkiye’de ki ilk trans assolist Bülent Ersoy olarak biliniyor ama hiçte öyle değil. Aylin Berkay, namı diğer Serbülent Sultan’dır.

Aylin Berkay, dünyaya hermafrodit yani çift cinsiyetli olarak geldiğinde tarih 1952’ydi. Doğuştan kadınlık organlarının bir kısmını vücudunda taşıyordu. Bu ikilemle 19 yıl boyunca yaşadı.

Ki o dönem, cinsiyet geçiş operasyonları Türkiye’de çok zor gerçekleşiyordu ancak mahkeme, onun dönüşüm talebini onayladı ve 1971 yılında başarılı bir operasyon geçirdi.

Yeni hayatında ilk karar kıldığı meslek ise dansözlük oldu. Ancak dans etmek, onun kariyer hedefi değildi ama sahneleri de bırakmak istemedi. Bu yüzden 20’li yaşlarında şarkıcılık yapmaya başladı.

Sarışın, havalı ve şuh bir kadın olarak Adana pavyonlarında şarkı söylemeye başladığında, nice pamuk ağasını peşinden koşturduğu da hep söylendi.

Tabii bu arada 1978’de başlayan erotik film furyasına da karşı koyamadı. İki yıl içinde 14 farklı filmde önce yan karakter, sonra başrol oyuncusu olarak yer aldı.

Ama o asıl çıkışını hepimizin bildiği “Kimbilir” şarkısıyla yaptı. 1979 yılında çıkardığı 45’lik ortalığı salladı fakat bu aynı zamanda rekabet demekti. Çünkü aynı şarkıyı daha sonra Yeliz ve Kibariye de söyledi; hatta Kibariye bu şarkıyla patladı desek yalan olmaz.

Tabii bir de Bülent Ersoy gerçeği vardı; gümbür gümbür gelen çok büyük bir şöhretle rekabet edecekti. İşte tam da bu noktada Aylin Berkay ismi, Serbülent Sultan ismiyle yer değiştirdi.

Serbülent Sultan isminin ilanı ise gerçekten ilginç bir kampanya ile duyuruldu. Gazetelerde ve afişlerde ‘Sahnelerde Büyük Olay: ‘ÜESRBNEBTL UALTNS’ şeklinde merak uyandıran bir yazı yer alıyordu. Böylece insanların dikkatini bir kere daha kendi üstünde toplamayı başarmıştı.

Rekabet o kadar kızışmıştı ki, Serbülent Sultan gazeteler aracılığıyla Bülent Ersoy için “Bülent Ersoy kadın olamaz, olursa ya çıldırır, ya intihar eder.” diyordu.

Tabii ki Bülent Ersoy da boş durmuyor “‘Bana yetişmeleri için kırk fırın ekmek yemeleri lazım’ diyerek meydan okuyordu

Ancak bu sahne hayatı, Türkiye’nin ağır travması olan 12 Eylül sebebiyle çok uzun sürmedi, süremedi. Pembe kimliğe sahip olmasına rağmen sahnelerden yasaklandı.

Hal böyle olunca tasını tarağını toplayıp yurt dışına yerleşmek zorunda kaldı Serbülent Sultan. Önce Almanya, sonra da Londra’ya yerleşti ve sahne çalışmalarına orada devam etti.

Uzun yıllardır Londra’da yaşayan Serbülent Sultan’ın bir ayağı elbette İstanbul’da.

Şimdilerde ise mütevazı bir hayat sürüyor ve sadece özel gecelerde sahne alıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Kabak Mücveri Tarifi başlıklı makalemizde izmit, Kabak Mücveri Tarifi ve kocaeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ