19.09.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Kocaelideki Hamamlar

merhabalar…

Hamam kültürümüz Osmanlıdan bu yana gelen ve hiç bitmeyecek bir kültür .Türklerin yaşamında hamamlar sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezler olmuştur. İnsanoğlunun yaşamsal gereksinimlerinden biri olan suyun sağlık amacıyla kullanımı, hamam ve kaplıca gibi su mekanlarının inşasına yol açmıştır. Bu yapı türlerinden biri olan hamamlar, insanların özellikle yıkanma ve temizlenme ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bunun yanı sıra, hamamlar her dönemde toplumların dini inançları doğrultusunda mimari şekillenme göstermiş ve sosyal yaşantıların bir parçası olmuştur. Hamam sözcüğü; Arapça Hammam=Banyo, İbranice Hamam=Sıcak olmak sözcüklerinden türemiştir. Hamam, kısaca “yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer “ olarak tanımlanabilir. Yıkanmanın hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanımı çok eskilere dayanır. MÖ. IV. Yüzyılda Yunanistan’da bedeni terbiye ve tedavi müesesesi konumunda hamamlar bulunduğu bilinmektedir.   .Gelin birlikte Kocaelideki hamamlara birlikte göz atalım:

1.Ramada Plaza :

2.Tarihi Hamam (Fethiye Caddesi):

3.Özgür Hamam (Kemalpaşa):

IZMIT’TE HARABE HALINDEKI, UZERINDE 6 KATLI BINANIN OLDUGU TARIHI HAMAM 1,5 MILYON LIRA HARCANARAK RESTORE EDILDI. FOTOGRAF-KOCAELI

4.Yalı Hamamı(Kazım Karabekir):

Bir önceki yazımız olan Kocaelide Uçurtma Uçuralacak Yerler başlıklı makalemizde kocaelide gezilecek yerler, kocaelide uçurtma uçurulacak ve gezilecek yerler ve kocaelide uçurtma uçurulacak yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ