17.09.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Kuzey Kore’nin Türkiye’ye Siber Saldırı Düzenlediği İddia Edildi

Kuzey Kore’nin Türkiye’ye Siber Saldırı Düzenlediği İddia Edildi

Kuzey Koreli hackerlar Türk finans kurumlarına 2 ve 3 Mart tarihlerinde siber saldırı düzenledi. McAfee’nin yayımladığı rapora göre, saldırı sırasında hackerların Türkiye’deki finans ve hükumet kuruluşlarını virüslü bir kripto-para sitesine yönlendirerek hassas bilgileri çalma girişiminde bulunduğu ortaya çıktı.

 McAfee’nin geçen haftaki raporuna göre Kuzey Koreli hackerlar Türk finans kurumlarına 2 ve 3 Mart tarihlerinde siber saldırı düzenledi.  McAfee, Kuzey Koreli hacker grubu Hidden Cobra’nın Türkiye’deki finansal kurumlara saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

McAfee Advanced Threat Research ekibi tarafından yayınlanan raporda, Hacking Cobra grubunun Türkiye’deki finans kurumlarının güvenliğini 2 ve 3 martta ihlal etme girişiminin tespit edildiğini belirtti.

Raporda söz edilen kötü amaçlı yazılımın kodunun, Kuzey Kore ile ilişkili bir hackerların kullandığı kodlara çok benzediği de belirtildi

Bilgisayar korsanlarının, Adobe Flash’ta yakın zamanda açığa çıkan bir güvenlik açığını kullanarak “Bankshot” olarak bilinen kötü amaçlı bir yazılım kullandığını belirten raporda, saldırganların kurbanlarını, virüslü bir Microsoft Word dosyası olan Agreement.docx adlı spear-phishing e-postalarıyla etkilemeye çalıştıkları kaydedildi.

Aynı raporda, word dosyasında Paris’te bilinmeyen bir kişi ile daha sonra belirlenecek bir kriptopara borsasında Bitcoin alışverişi ile ilgili bilgilerin yer aldığı anlaşma metni olduğu da ifade edildi. Bu merak unsuru ile kurbanların bu şekilde zararlı word dosyasını açmalarının sağlandığı düşünülüyor.

Saldırılarda çalınan veya çalınmayan paraya dair herhangi bir bilgi olmamasına rağmen, araştırma ekibi Türkiye’deki finansal kuruluşların iç sistemlerine uzaktan erişim sağlamayı amaçladıklarını düşünüyor. Ancak raporda, hangi kurumların etkilendiğine ise yer verilmiyor.

Türkiye’de hükümet kontrolündeki bir finans kurumunun ilk olarak hedef alındığı saldırıda daha sonra yine hükümetin kontrolündeki bir başka finans-ticaret kurumunun hedeflendiği belirtilirken bu kurumlara ek olarak Türkiye’nin en büyük üç finansal kurumunun da hedef alındığı kaydedildi. Finans sektörü dışında başka bir sektörün hedeflenmediği de belirtilen aynı raporda saldırganların bu saldırı ile gerekli bilgileri topladıktan sonra muhtemelen daha sonra büyük bir soygun yapma planı içerisinde olduğu ifade ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli'de Gezilebilecek Yerler başlıklı makalemizde kocaeli ve kocaeli gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ