22.10.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

NASA nın Bilmenizi İstemediği 5 Şey

NASA nın Bilmenizi İstemediği 5 Şey

Nasa hakkında hepimizin farklı fikirleri vardır. Bazıları kurumun keşifleri ve başarılarıyla gurur duyarken, diğerleri ise tamamen şüpheye yaklaşır.

NASA nın yıllar içerisinde gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları gereken övgüyü vermemiz gerekir. 100 sene önce hayal etmenin dahi mümkün olmadığı pek çok gelişme NASA sayesinde sağlandı. Ancak gerçekleştirdikleri bunca teknolojik gelişmenin yanında insanların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olan bazı hususlarda vardır. İşte NASA nın Bilmenizi İstemediği 5 Şey;

Canlı Yayında Kesinti;

Burada açıkça NASA nın bize anlatmak istemediği birşey var. 2016 Kasım ayında NASA internet sitesi üzerinden 24 saat yayın yaptığı uydunun bağlantısı görünceye gizli bir objenin girmesiyle yayını kesti. Öyle anlaşılıyor ki NASA bizim için düşünüyor. Gizemli bir obje kameraya takılıyor. Cismin hareketlerinden bunun meteor ya da uzay çöpü olmadığı anlaşılıyor. Ufo uzmanları bu gibi durumların çok sık karşılaşıldığını söylüyor.

2017 yılında çekilmiş bir başka görüntü de 6-7 cismin kayıtlara geçtiği görülüyor. NASA nın bu görüntüler hakkında bir açıklama yapması sizce de gerekmiyor mu?

Silinen Aya İniş Kayıtları;

İşte bu kesinlikle büyük bir olay. İnsanlık tarihinin en büyük olaylarından birisi olan aya iniş görüntülerinin orjinalleri NASA tarafından yanlışlıkla silinmiş.

Evet NASA tarafından çekilen aya ilk ayak basış görüntüleri artık yok. NASA ya göre bunun için endişelenmeye gerek yokmuş. Orjinal kayıtların dijital ortam da saklanan ve düzeltilmiş halleri çok daha net ve kalitelidir. Nasıl orjinal kayıtların silinmiş olduğunu açıklamadan önce arşivinde bulunan ve binlerce kutudan oluşan kasetleri tek tek taradı. Sonunda yanlışlıkla kasedin üzerinde başka uydu görüntülerinin kaydedilmiş olabileceği açıklandı. Gerçekte ise ne olduğunu kim bilebilir ki.

James Webb Telekopu;

Dünya üzerinde ki tüm süper güçler için uzay araştırmalarına yatırım yapmak olmazsa olmazdır. Bu gerçekten hoşlarına gitsin gitmesin kimin neye para yatırmayı seçtiği bizi ilgilendirmez diyebilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz tamamlanması 20 yılı bulacak bir proje olursa akıllara ister istemez sorular gelebiliyor. James Webb Teleskopu’nun inşaası yaklaşık 20 yıl önce başladı ve dev projenin 2007 yılında tamamlanması planlanılıyordu. Teleskop 2016 yılında tamamlanabildi. Toplam maaliyetin yaklaşık yarım milyon dolar olması hesaplanmıştı. Ancak harcanan para başlangıçta planlanan maaliyetin 17 katına yani 8.8 milyon dolara ulaştı. Şuan da teleskop tamamlanmış durumda ancak tam kapasite çalışma ne zaman olur henüz belli değil.

Ay Üzerinde Yapılan Nükleer Testler;

Amerika üstünlüğünü kanıtlamak istiyordu. Buna sadece sahip olduğu makinalarla değil feth ettiği gezegenlerle de göstermeliydi. Üstünlüklerini tüm Dünyaya ve Sovyetlere göstermek için ay üzerinde nükleer testler yürütmekten daha iyi ne olabilirdi ki.

Astronom Carl Edward Sagan biyografisini yazmak için bilgi toplayan bir araştırmacı A119 isimli bir gizli projenin kayıtlarına ulaştı. Bu projeyle Amerika ay yüzeyinin nükleer silahları test etmek için kullanmak istiyordu. Projenin gerçekleşip, gerçekleşmediği hakkında hiçbir açıklama henüz yapılmadı. Gerçek bilgiye ulaşmamız bir süre daha mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Ataç Operasyonu;

II. Dünya Savaşı tüm Dünya için zor zamanlardı. Bu durum Türkiye içinde geçerliydi. Londra ya kadar Avrupanın her köşesine bottan atışlar yapabilen ve iki rokete sahip olan Almanya o dönemde teknoloji de en ilerlemiş ülkeydi. Almanya’nın yenilmesinin ardından Sovyetler ve Almanya’ya kaçan Nazi biliminsanlarını kendi taraflarına çekmek için yarışa girdi. Bu sayede ataç operasyonu hayata geçti. Bu ismi neden seçtiler bilinmiyor. Ancak o sonuç karanlık tarafı seçmiş pek çok insan çalışmalarına aralıksız devam edilme şansını buldu. Ama kaçan bilimadamları arasında toplama kampında ki esirlerin ölümüne çalıştırıldığı ve iki roketlerinin üretildiği fabrikanın yöneticisi Rodef gibi isimlerde vardı.

 

 

Bir önceki yazımız olan Akıllı Telefonunuza Zarar Veriyor Olabilirsiniz başlıklı makalemizde Akıllı Telefonunuza Zarar Veriyor Olabilirsiniz, izmit ve kocaeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ