20.06.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Tabanı Yanmış Ütüyü Tek Bir Malzemeyle Nasıl Kolayca Temizleyebilirsiniz?

Tabanı Yanmış Ütüyü Tek Bir Malzemeyle Nasıl Kolayca Temizleyebilirsiniz?

Beyaz Sirke

Büyük marketlerde ya da temizlik ürünleri de satılan online satış sitelerinde kolayca bulunabilen beyaz sirke, temizlik konusunda üstüne tanımayan isimlerden. “Sirke ruhu” olarak da anılan bu malzemeyle yanan ütü tabanlarını temizlemek de çok kolay oluyor.

Beyaz sirke ile ütü nasıl temizlenir?

Temin ettiğiniz beyaz sirkeyi bir miktar ısıtın ve ardından temiz bir bezi bu sirkenin içine batırıp bezin iyice ıslanmasını sağlayın. Ardından fazla sirkesini süzdürüp ütü tabanının lekeli kısmını hafif hafif ovalayarak lekelerden kurtulun.

Ütü tabanında hafif çukur olan delikli kısımlardaki yanık izleri için de aynı uygulamayı kulak temizleme çubuklarıyla yapabilirsiniz.

Bu yöntemi uygularken sirkeyi doğrudan ısıtmak yerine şöyle bir yöntem izleyenler de var: Bir bezi beyaz sirkeyle ıslattıktan sonra sıcak haldeki (fişin o esnada prize takılı olmaması gerekiyor) ütüyü alın, ıslanmış bezi düz bir zemine yayıp ütüyle ütülüyormuş gibi üzerinde gidip gelin. Lekelerin, yanık izlerinin yok olduğunu göreceksiniz.

Ancak dediğimiz gibi bu şekilde uygulayacaksanız ütünün fişinin asla prizde olmamasına dikkat edin, ütüyü temizleyeyim derken kendinize zarar vermeyin, aman diyelim.

Diş Macunu

Yanan ütü tabanını temizlerken kullanılan en popüler malzemelerden biri de diş macunu. Eğer beyaz sirke kullanmak istemiyorsanız diş macununu da dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik uygulaması da pek pratik.

Diş macunu ile ütü nasıl temizlenir?

Temiz bir beze bir miktar diş macunu sürün ve ardından bu bezle ütünün yanık tabanını yavaş yavaş temizlemeye başlayın. Ancak dikkat, ütünüzün tabanında bulunan deliklere dolmaması için dikkatli olun. Aksi halde ütünüzün deliklerine diş macunu yapışıp kalabilir ve bu da yeni ütüleyeceğiniz kıyafetlerde kireç lekesi benzeri lekelerin oluşmasına neden olur. Temizliğin ardından ütü tabanını temiz suyla yıkanmış bir bezle güzelce diş macunu ve yanık kalıntılarından arındırın.

Son olarak, kullanacağınız diş macununun renkli olmamasına, beyaz renkli olmasına da dikkat etmelisiniz, bizden söylemesi.

Tuz ve Pişirme Kağıdı

Ütünün tabanında oluşan ve kolay kolay çıkmayan lekeler için iddialı bir yöntem daha geliyor. Uygulaması yine çok kısa sürede tamamlanacak bu yöntemi uygularken de ütünün deliklerinden tuzun içeri kaçmamasına dikkat etmeniz büyük önem taşıyor.

Tuz ile ütü nasıl temizlenir?

Bir pişirme kağıdını genişçe kesin ve ardından ısıya dayanıklı düz bir zemine yayıp üzerine bolca tuz yayın. Ütüyü bir süre, çok sıcak olmayacak kadar çalıştırıp fişini prizden çektikten sonra alın ve pişirme kağıdının üzerindeki tuzları ütülüyormuşçasına gezdirin. Tuz, yanık lekelerinin ütü tabanından temizlenmesini sağlayacaktır. Ancak dikkat, bu yöntemle ütü tabanında çizikler oluşabilir.

Limon ve Karbonat

Limon ve karbonat, tıpkı sirke gibi doğal temizlik malzemesi kullanmak isteyenlerin ellerinin altından eksik etmediği malzemelerden bildiğiniz gibi. İşte bu etkili ikili, tabii ki ütü tabanındaki yanıklarda da yanınızda yer alıyor ve ütünüzü ilk günkü haline geri getiriyor.

Limon ve karbonat karışımıyla ütü nasıl temizlenir?

Bir limonu ikiye bölün ve yarısının suyunu güzelce sıkın. Ardından içine 1 tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edin ve hafif koyu kıvamlı bir karışım elde edin. Bu karışımı ütü tabanındaki lekeli alanlara sürün ve yaklaşık 5-10 dakika (Lekenin derecesine göre) bu şekilde bekletin. Sürenin sonuna ıslatıp fazla suyunu süzdürdüğünüz bir temizlik beziyle hafifçe ovalayarak ütü tabanını hem lekelerden hem de limon-karbonat karışımından arındırın.

 

Bir önceki yazımız olan İyi Bir Ruh Sağlığı İçin Yapmanız Gereken 8 Tavsiye! başlıklı makalemizde kocaeli, ruh sağlığı ve ruh sağlığı tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • “Harika
  • “Mutlu”
  • “Üzgün”
  • “Sinirli”
  • “Yorucu”
  • “Korkulu”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ