18.04.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Yeni Cuma Camii’nin Üstüne Bir Kubbe Daha Yapıldı!

Yeni Cuma Camii’nin Üstüne Bir Kubbe Daha Yapıldı!

Yeni Cuma Camii olarak bilinen Pertev Mehmet Paşa Camii’nin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Temizlik ve onarım çalışmalar sebebiyle caminin üstüne adeta bir kubbe daha yapıldı

Mimar Sinan’ın eseri Yeni Cuma Camii’nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Cami önünde bulunan parka vatandaşların ibadet edebilecekleri prefabrik bir mescit yapıldı. Restorasyon çalışmaları sona erene kadar vatandaşlar prefabrik mescitte ibadetlerini sürdürecek.

İzmit Yeni Cuma Camii’nde, temizlik ve onarım çalışmalar sebebiyle caminin çevresine ahşap iskeleler kuruldu. Camini üstüne ise yeni bir kubbe yapıldı. Çalışmalar tarih camide titizlikle sürüyor. Caminin restorasyonun ihale bedeli 4 milyon 255 bin TL olarak belirlendi. İhale sözleşmesine göre yıl sonunda restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından cami yeniden ibadete açılacak.

Padişah 2’nci Selim’in 2’nci veziri Pertev Mehmet Paşa adına, ölümünden sonra vasiyeti üzerine kethüdası Sinan ağa tarafından yaptırılan cami 1579 yılında tamamlandı. Cami ile birlikte sübyan mektebi ve hamam kalıntısı ayakta duruyor. Cami ve külliye Mimar Sinan’in eserleri. Cami ve çeşme özelliklerini koruyarak günümüze kadar geldi.

Bir önceki yazımız olan Bu Merkez Türkiye’de Bir İlk! başlıklı makalemizde çocuk işçi, kocaeli ve kocaeli çocuk işçi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • “Harika
  • “Mutlu”
  • “Üzgün”
  • “Sinirli”
  • “Yorucu”
  • “Korkulu”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ