21.01.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Yeşilçam Efsaneleri Hangi Burç

Cevşen Mercan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 85 makalesi bulunuyor.

Yeşilçam Efsaneleri Hangi Burç

Adile Naşit ; İkizler.

Meraklı, renkli bir kişiliği vardır. Durağanlık ona göre değildir, kıpır kıpır olması da bundandır heralde. Duygu karmaşıklıkları ona göre değildir, hayatı basit algılayan ve sade yaşayan biridir. İyi niyete, duygulara çok önem verir. Çabuk kırılmaya yakın bir yapısı vardır bu sebepten çok sosyal olsa da kendini güvende hissettiği ortamlarda bulunmayı tercih eder. Çok yönlüdür, aynı anda birçok işle ilgilenebilir ve birçok alanda başarılı olabilir. Yaratıcıdır ve sorun çıkartmak yerine çözüm üretir.

Türkan Şoray ; Yengeç.

Evine bağlı, geleneksel biridir. Sezgilerine güvenerek yaşar. Etrafındakileri kendinden daha çok düşünür ve korur, fedakardır. Yaz aşkı insanı değildir, ilişkide uzun ömür arar. Karşı tarafın hatalarını örter hatta bazen ilişkinin devamı için hataları görmezden gelir. Hafızası çok güçlüdür, her şeyi bilmek onu kendini güvende hissettirir. Güvende hissetmediği zamanlarda kabuğuna çekilir, sessiz kalır. Şefkatlidir, iyi bir arkadaştır, dinleyicidir. Onda bir anne kucağı rahatlığını bulursunuz. Onun güvenini kazanırsanız, sizinle bir ömür geçirecek yengeci bulmuşsunuz demektir.

Kadir İnanır ; Koç.

Lider ruhlu, delikanlı karakterli, çabuk parlayan ve çabuk sönen, yanındakileri asla yalnız bırakmayan, riskler alan biri. Baskın karakterli, ortama girdiği zaman ben buradayım diyen, ipleri eline alıp kendine birçok sorumluluk yükleyen, kendini zorlayan bir yapısı var. Aynı zamanda eğlenmeyi bilir, kahkahası boldur. Onunla geçinmeyi bilenlere dünyanın en güzel günlerini yaşatır. İlişkilerinde yalan atmak, oyunlar oynamak ona göre değildir. Nettir ve rekabetçidir. Yalnız prens/prensesleri oynamaya bayılır ama popüler olsun ister.

Hülya Koçyiğit ; Yay.

Özgürlüklerine aşırı düşkün, patavatsızlık derecesinde pratik insanlardır. Yay’ların yaşam çerçeveleri herhangi bir şekilde kısıtlandığı zaman, içsel bir biçimde alt üst olurlar. Akılsızca risklere atılırlar. Yayların hayatı yeniliklere olan merakları ile karakterize edilebilir. Bilmedikleri şeyleri araştırıp, keşfetmeyi severler. Yaylar çok yönlü ve ayni anda ilgilenebilecekleri birkaç konu olduğunda mutlu olan kişilerdir. Kendilerini yorgun hissediyorlarsa, o konudan sıkılmış demektir.

Ayhan Işık ; Boğa.

Boğa burçları zevk sahibidir, lüksü severler. Onları pahalı kıyafetler, aksesuarlar ya da arabalarla görmeniz mümkündür. Aynı zamanda tensel çekime çok önem verirler, tutkululardır. Onların yanında huzur bulmanız için her şeyi yaparlar, ortalığı yatıştıran, orta yolu bulan kişiler Boğalardır. Rekabet, kavgadan çok barışı tercih ederler. Keyif insanlarıdır kısacası. Yemeğe düşkünlükleri, ortaklaşa işlerde başarılı olmaları sosyal yaşamda yalnız kalmamalarını sağlar. Çoğu kimsenin düşündüğü gibi çabuk sinirlenen bir yapıları yoktur ama bir kere öfkelendikten sonra sakinleşmeleri vakit alır.

Filiz Akın ; Oğlak.

O sorumluluk alan yapısı, olgun davranışları ve insanların bakışına önem veren hayat prensibiyle tam bir Terazi kadını. Zorlukların üstesinden gelebilen, kararlı, dediğim dedik, bazen de inatçı biridir. Parasının hesabını bilir çünkü çalışmak, iş hayatı, profesyonellik onun hayatının önemli bir parçasıdır. O yüzdendir ki onu gereksiz harcamalar yaparken, parasını lüks eşyalara harcarken görmeniz çok mümkün değildir. Sadeliğin şıklığını tercih eder. Karşı cinsten kendilerini dengeleyen bir karakter beklerler.

Münir Özkul ; Aslan.

Aslanlar öğretmenler gibi güvenilir ve koruyucu kimselerdir. Kendilerine olan inançları tamdır bu sebepten yanlışlarını görmeleri çok zor olur. Birçok kimse onları despot, zorlayıcı biri olarak görebilir halbuki o etrafındaki herkesin iyiliğini düşünerek liderliği eline almıştır. Enerjiklerdir, atletik bir yapıya sahip olurlar. İlgi çekmeyi severler, büyük rollerin, risklerin insanı onlardır. Onlarla çocuklar gibi eğlenmek mümkündür. Güneşli günleri, yaşamayı, gösterişi seven bir yapıları vardır. Gerçek bir dost, sırdaş olurlar. Prensipleri ve yaptıkları onların hayatlarının temel taşlarıdır.

Hale Soygazi ; Boğa.

Boğa’lar hedefleri doğrultusunda ilerlerken, tüm dikkatlerini toplayabilme yeteneklerinin yanında maddecilikleri ile tanınırlar. Sahip olma onların yaşam gerçekleridir. Bireysel ilişkiler konusunda son derece güvenilir olan Boğa’lar, insanlara yardım etmekten hoşlanırlar. Yaşamları boyunca güven ararlar ve bu yüzden kendilerini riske atmazlar. Amaçladıkları işler konusunda gösterdikleri sabır, bazen diğer kişileri çatlatacak boyutlarda olabilir. Bütün bunlara rağmen çevresi tarafından aranılan, sıcakkanlı insanlardır. Sürekli somut konularla uğraşmayı severler, doğada bulunan olaylardan örneklemelerle işlerini başarılı bir şekilde yürütürler. Bu yüzden ruhsal olarak da doyumlu kişilerdir.

Cüneyt Arkın ; Başak.

Gözlem gücü ve analiz yetenekleriyle kendini her türlü duruma hazırlar. Çünkü mükemmelliyetçilik onun işidir. Filmlerde surlardan atlasa da gerçcek hayatta işini asla riske atmaz. 🙂 Hayatı basite almaz onun için asıl güzellikler detaylarda gizlidir. Bu sebepten ne giydiğinden ne yediğine her şeyde kendi imzası vardır. Sağlıklı olmak ve sağlıklı beslenmek onlar için çok önemlidir. Çoğu kişinin düşündüğünün aksine romantik değillerdir, daha çok gerçekçi bir yapıları vardır. İlişkilerde karşı tarafa yardım etmeyi kendine görev bilir, işleri kimse ona sormadan o kendi yapar. Düzenli ve tertipli halleri, her duruma hazır tavırları ve gözlerindeki parıltıyla onları en zeki burçlardan biri olarak görürüz.

Itır Esen ; Koç.

Hareketli ve enerjik oluşları ile tanınırlar. Ben egoları çok fazla gelişmiştir. Ben, onların aynası olmuştur adeta. Bu burçta doğanlar çok pratiktirler. Olaylar karşısında coşkularını gizleyemezler. Yaşam yolunda canlılıklarını ve atılganlıklarını yitirmeden heyecanla ilerlerler. Merak ettikleri konularda olabildiğince yaratıcılardır. Amaçları doğrultusunda ilerlerken, kendilerini eylemleri ile kanıtlamak isterler. Eğer Koç’lar girişimde bulunacakları zaman izleyecekleri rotayı ayrıntıları ile planlarsa, enerjik yapılarının da yardımı ile daha da üretken olabilirler.

Yıldız Kenter ; Terazi.

Bu burç adaletin ve objektif olmanın sembolü haline gelmiştir. Haksızlığa tahammül edemezler, sosyal çevrelerinde duyarlılıklarıyla bilinirler. İletişime ve ortaklaşa çalışmaya uygun çok iyi bir ekip arkadaşı olurlar. Hayır demekte zorluk çekerler, bir durum karşısında kafalarında denge kurana kadar karşısındakini bekletemediğinden, evet der ve gereksiz sorumluluk yüklenirler. Sanata ve güzel olana düşkünlüğü vardır. Bu sebepten bazen fazla harcamalar yapıp bütçesine zarar verir. Yine de kibar ve sevecen Terazi hayatımızı güzelleştiren kişilerin başında gelir.

Gülşen Bubikoğlu ; Yay.

Hayatı gezerek, keşfederek, yeni insanlar ve mekanlar tanıyarak deneyimlemek ister. Yay burçları bağnaz olamaz, onlar yeniliğe açık, özgürlüklerine düşkün ve felsefi konulara meraklı kimselerdir. Yine de birinin onların görüşünü eleştirmesini istemezler. Onlar zaten keşfederek, deneyerek belki de yanılarak doğruyu er geç bulacaklardır. Karşı cinsten entelektüel birikim ve anlayış beklerler. Neşelerini ve hareketli günlük yaşamını paylaşacak kişileri ararlar. Karamsar ve depresif insanlardan kaçarlar. Onlar için hayat üzgün şekilde evde oturarak geçirmek için çok kısadır.

Kemal Sunal ; Akrep.

Derin biri, hayatı ve genel-geçer gerçeklikleri sorgulayan, değişime açık bu sebepten de kendini hep geliştiren biri. Her filminde hem çizgisini koruyup, yüzlerce farklı karaktere bambaşka hayatlar verebilmesinin arkasında da bu yatıyor olmalı. Akrepler kararlı kişilerdir, bir işi yarım bıraktıkları ya da savsakladıkları görülmez. İkili ilişkilerinde tutkuyu, sürprizi ve güveni bir arada ararlar. Bu sebepten sevdiklerine karşı biraz zorlayıcı olabilirler. En iyi sır saklayan burçtur. Gizem ve çekicilik bu burcun anahtar kelimeleridir. Akreplerle ilgili konuşurken ‘onda adını koyamadığım bir şey var’ı çok duyarsınız, bu onların derinlerde yaşamalarından kaynaklanır.

Müjde Ar ; İkizler.

İnsanları hızlı düşüncelerine uygun çabuk hareket ederler. Ayni anda birkaç işi birden yapabilirler. Onların adapte olamayacakları iş yoktur. Bu yüzden değişik karakterli olmaları ile tanınırlar. Bu yapılarını her zaman görebilmek mümkündür. Son derece neşeli ve mutlu oldukları bir anda, aniden mutsuz olabilirler. Çevreleri tarafından sürekli yanlış anlaşılabilirler. Herhangi bir konuda bilgileri az bile olsa, bunu çok iyi gizlemeyi başarırlar. Aksine; kulaktan dolma duydukları bilgileri öyle ustaca anlatırlar ki, dinleyenler onları o işin uzmanı sanırlar. Pratik zekalarıyla, çekici ve akıllıdırlar.

Tuncel Kurtiz ; Kova.

Kendine has tarzı, karakterlere hayat veriş biçimi, sanatı hayata bakış açısıyla birleştirmesiyle hepimizin kalbine taht kurmuş değerli bir Yeşilçam aktörüdür. Kova burcu biri olarak baskıya gelemez, duygusallıktan çok akılcıdır, sosyal alanlarda güçlü olabilecek yapıdadır ve herkesin kalbini fethedecek kadar arkadaş canlısıdır. Fakat bu herkesle anlaşacağı anlamına gelmez. Akıl sorulacak kişilerdendir, sizi dinler ve objektif olarak yardım ederler. Fakat sorunları duygusal açıdan görmeleri zor olduğundan insanları istemeden kırdıkları olur.

Emel Sayın ; Akrep.

Akrepler kadar yaşamda tutkuyla yaşayan az insan vardır. Bu nedenle onları simgeleyen sözcük ‘Arzuluyorum’ dur. Hiçbir şeyi yarım bırakmazlar. Akreplerin güçleri gözlerinden okunur. Mimiklerini kontrol altında tutsalar bile, bakışları ile sevgilerini ya da nefretlerini aktarabilirler. Duygularına kapılırlarsa, tehlikeli olabilirler. Akrep’ler ukala ve kendini beğenmiş insanları sevmezler, onları aşağılayarak hadlerini bildirirler. Kendi bildiklerini okuyarak, uzlaşmaya yanaşmazlar. Aşırı bir şekilde kuşkuculardır, kolay inanmazlar ama inandıkları bir konuyu da sonuna kadar inatla savunurlar. Çalışmalarında sabır ve özenle çalışırlarken, gösterişten uzak bir şekilde işlerini yaparlar.

Sadri Alışık ; Balık.

Hem kendini aşmak ister, toplumun bir parçası olmak ve birliği güzelleştirmek ister hem de utangaç ve fedakar yapısıyla kendini ön planda bir türlü bulamaz. Kendini adayacağı bir ilke arar. Hayır işleri, sosyal sorumluluklar bunlara örnek oluşturabilir. Balık burçları özverili kişilerdir, kendilerinden çok kolektife önem verirler. Bazen farkında olmadan özverileriyle karşı tarafı yorabilirler. Anlayışlı ama güçlü karakterli insanlarla beraber olmalarında fayda vardır. Romantik, yaratıcı biraz da unutkan olurlar ama en iyi aşık olan burçtur.

Fatma Girik ; Yay.

Tüm burçlar arasında ideallerine en çok bağlı, şanslı ve en iyimser burcudur. Özgürlüklerine olan bağlılığı üst seviyededir. İnsanlar onu genellikle bu yönleri ile tanımlar. Enerjisi her zaman üst seviyededir, coşkusu hiç dinmez, ancak çokta huzursuzdur.

Nebahat Çehre ; Balık.

insanlarının fiziksel olarak en dikkat çekici noktaları gözleridir. Büyük gözler, anlamlı bakışlar ve uzun kirpikleri vardır. Saçları dalgalı ve kıvırcıktır. Ten renkleri ise genel olarak kumral veya kestane rengidir. Yüzleri hafif toplu bir şekildedir. Ancak yüzlerindeki her yer uyum içerisindedir. Ağzı, kaşları ve burunu son derece güzeldir. Genel olarak Balık etlidir. Kol ve bacakları uzun değildir. Tenleri soluktur ve yaşları ilerledikçe alın kısımları açılır. Boyları çok uzun değildir ancak çokta kısa değildir. Hem erkeği hem de kadını orta boyludur.

Belgin Doruk ; Yengeç.

Yaşamlarındaki her konuda aşırı bir şekilde hassas, alıngan ve kuruntulu olan Yengeç’leri tanımlayan sözcük ‘Hissederim’ dir. Sorumluluk duyguları çok gelişmiştir. Her işte olağanüstü olan ayrıntıcılıkları, işlerinde mükemmeliyetçiliği getirir. Ayni sorumlulukları karşılarındakilerden de beklerler. Yengeç’ler duygusallıkları ve duyarlılıkları ile tanınırlar. Çevresindeki her insandan da ayni hassasiyeti bekledikleri için, kolay geçinilir tipler değildir. İyi günlerinde neşeli, iyi kalpli, yardımsever, düşünceli ve anlayışlıdırlar.

Perihan Savaş ; İkizler.

Neşeli, enerjik ve hareketli yapısıyla dikkat çeker, fakat bir o kadar da kararsızdır ve sürekli fikir değiştirir. İkizler burcu kadını pratik, akıllı ve çekicidir. Fakat bir ikizler kadınını anlamak çok zordur. Çünkü sürekli bir değişkenlik içerisindedir. İkizler kadını tez canlıdır ve hareketli yaşamayı sever. Özellikle seyahat etmek, yeni yerler görmek ve yeni insanlarla tanışmak ona çok büyük keyif verir. Farklılıktan hoşlanır.

Oya Aydoğan ; Kova.

Hayal güçleri sınırsız olmakla birlikte, düşünceleri bulundukları anın ötesinde, akılcı ve sezgiseldir. Dik kafalıdırlar. Kendilerini dinleyenlerin ne demek istediklerini anlamadıklarını sanırlar. Kovaları tanımlayan sözcük ‘Biliyorum’ dur. Kova burcu insanları sevecen tavırları ile tanınırlar. Bu kişiler bencil değildirler. Irk, cinsiyet ve sosyal durumuna bakmaksızın, herkesin ayni olanaklara sahip olmasını isterler. Modern görünüşlerine karşın, inatçı ve sabit fikirli olurlar.

Banu Alkan ; Koç.

Koç burcu yönetici niteliklere sahip, burçlar kuşağının en hareketli, en aceleci burcudur. Açık sözlü olması en temel özellikleri arasında bulunmaktadır. Aceleci yapılarından dolayı önce harekete geçip daha sonra düşünmeyi tercih ederler. Oldukça inatçı bir yapıya sahiptir. Sürekli yeni fikirler düşünen, her konuda yaratıcı, ancak kolay sıkılan bir yapıya sahiptirler. İlgilerini kolay dağılması olumsuz özellikleri arasında bulunur. Sürekli olarak teşvik edilirse, ancak o zaman ilgilerini bir yerde toplayabilirler.

Hülya Avşar ; Terazi.

Kararsızlıkları ile ünlü cazibe sembolü karşınızda duruyor. Nedenini bilmediğiniz bir çekim gücü etkisi altına girdiğinizi fark ettiğinizde iş işten çoktan geçmiş olacaktır. Onların büyülü bir havası vardır. Ritmik hareketleri ile dans eder gibi bir yaşam sürer. Onun yanında kızgınlıklarınız yok olur. En sinirli anınızda bile sizi regüle etme yeteneğine sahiptir. Üstelik, tartışmayı sevmesine rağmen; bu kadar ustalıkla konulara hakim olup, sonrada sesini hiç yükseltmeden zaferini ilen eden çok az kişi vardır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Eski Türkçe Kelimeler başlıklı makalemizde Amiyane, Babayani ve Berceste hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • “Harika
  • “Mutlu”
  • “Üzgün”
  • “Sinirli”
  • “Yorucu”
  • “Korkulu”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ