19.09.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

İnsanların Sizi Kullanmasına Neden Olan 10 Hata

İnsanların Sizi Kullanmasına Neden Olan 10 Hata

Hiç iyi bir insana saygı duyulmadığını farkettiğiniz oldu mu? Başkalarına yardım ederler, sabır gösterirler ama nedense kendilerini sürekli üzgün ve yalnız hissederler. Psikologlar nedeninin insanların davranışlarında ki kendi hataları olduğunu söylüyor. Örneğin, öz saygı başkalarının eylem veya davranışlarının sonucunda azalan ya da artan birşey olmamalıdır. İşte insanların size saygı göstermemesi ve sizi asla dinlememesine neden olan muhtemelen en çok yaptığınız hataların derlemesi.

Gereksiz Fedakarlık

Başkalarıyla barışık yaşamak için kendi ihtiyaçlarınızı bastırıyorsunuz, ancak dünya bunun farkında değil. İnsanlar sizi kırdıklarında, onların önünde kendinizi rahatsız hissediyorsunuz. Bu kaçınılmaz olarak insanların sizi sürekli üzecekleri anlamına gelir.

Bu durumu değiştirmek için; İnsanlara nelerden hoşlanmadığınızı söylemekten çekinmeyin. Aslında, onların sizi anlamakta zorlandıklarını göreceksiniz. Zaten isteklerinizi dile getirmezseniz, gereksiz fedakarlığınızı kimse fark etmeyecektir.

Kendinize Karşı Saygı Eksikliği

Başkaları size seslerini yükseltince, buna karşılık vermiyorsunuz ve bunun gibi hoş olmayan durumları görmezden geliyorsunuz. Bununla birlikte, zaten yapısı gereği kaba olan biri, bunun için size karşı sevgi beslemeye başlamayacak ya da saygı duymayacaktır.

Biri sizi dikkate almıyormuş gibi görünüyorsa bu onun gerçekten de sizi dikkate almadığı anlamına gelir. Kaba insanların yerine mazeret aramayın bunu hak etmiyorlar. Her zaman kendinize saygı gösterin.

Başkalarından Onay Beklemek

Her zaman başkalarının onayına ihtiyaç duyanlar, çevrelerine hayatlarında yanlış giden bir şeyler olduğuna dair sinyaller verirler. Sonuç olarak, neredeyse herkes sizden kaçmaya başlar.

Başkalarından övgü beklemeyi bırakın. İyi bir insan olmanız için, mutlaka birilerinin bunu söyleyip durmasına gerek yok. Ayrıca, eleştirilmekten de korkmayın.

İnsanlar, birçok nedenle her zaman birbirlerinin eleştirir. En önemli şeyin, her zaman kendi hakkınızda nasıl düşündüğünüz olduğunu unutmayın.

Tüm Problemlerde Sadece Kendinizi Suçlama

Otomatik olarak kendiniz hariç herkesin haklı olduğuna inanıyorsunuz. Etrafınızda olup bitenlerden hep kendinizi sorumlu tutuyorsunuz. Tabii ki bunun için hiç kimse size teşekkür etmeyecek.

Bu davranışınız, insanların kolayca sizi kullanmalarına ve hayatınızın daha da zorlaşmasına neden olabilir.

Her şeyde bir suçlu aramanın bir anlamı yok. Kendinize işkence etmeniz sizi başkalarına sevdirmez, onlar ancak size acıyabilirler. Sorunların çözümü üzerine odaklanmaya gayret etmelisiniz.

Hava Atmak

Başarılarınızla hava atmak ve başkalarının alkışı için didinmek bağımlı bir ilişkiye yol açabilir. Başkalarını iyi bir insan olduğunuza ikna etmeye çalışırken, onları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Değerli biri olduğunuza inanmanızın en iyi yolu, özgüven ve kendiniz olmaktır. Kendi değerini bilen insan, bunu kimseye kanıtlamaya ihtiyaç duymaz.

Reddedilme Korkusu

Sizi mutsuz eden bir durumda bile, kimseyi üzmek istemiyorsunuz. Diğer insanların endişelenmesini önlemek için her şeyin yolunda olduğunu göstermeye çabalıyorsunuz. Sonuç olarak, kendinizi asla mutlu hissetmiyorsunuz.

”Hayır” demekten korkmayın. Dünyada ki en iyi insanlar bile, buna izin verirseniz, sizi kullanmaya çalışabilir. Başkalarına sadece bunu siz istiyorsanız yardım edin.

Kendi İsteklerinizi Görmezden Gelme

Kendi isteklerinizi göz ardı ederek, diğerlerinin ihtiyaçlarına ayak uydurmaya çabalıyorsunuz. Kendiniz için yapmanız gerekenler konusunda kararsızsınız. Bunun yerine, başkalarının isteklerini sizinkiymiş gibi algılıyorsunuz. Böyle bir davranışın size ne iyilik, ne de saygınlık getireceğini bilmelisiniz.

İstediğiniz gibi yaşamayı öğrenin ve bunu yaparken başkalarının incineceğinden endişelenmeyin. Aslında, bunun gibi korkuların gerçekle bir alakası yoktur. Ve her zaman başkalarıyla ortak noktada uzlaşmak mümkündür.

Kabul Edilebilir Davranışların Sınırlarını Belirlememe

Başkalarını her zaman affedersiniz, çünkü bu kendinizi savunmaktan daha kolaydır. Diğer insanlar size karşı saygısızlık yapınca, aklınızdan onlar için bir bahane uydurursunuz. Bu baştan yanlış olan birşeydir.

Kabul edilebilir davranışların sınırlarını belirleyin. Ve başkalarının bu sınırları aşmasına izin vermeyin. Her şeye razı olan insanlar, saygı görmezler.

Yalnızlık Korkusu

İlişkinizi put haline getirerek, kendinizi ona kurban etmiş durumdasınız. Dahası, bunu yaparken rahatsız olmuyorsunuz. İşte bu yüzden her zaman zorbalar, kendine hayran kişiler ve bencillerin oyuncağı oluyorsunuz. Eh, sizi kullanmalarına izin veren sizsiniz!

Partnerinizle kendi değeriniz arasında seçim yapmanıza gerek yok. Diğerleri sizi bu seçimi yapmaya zorluyorsa, o zaman ilişkinizde ters giden bir şeyler var demektir.

Cesur olun ve değişimlerden korkmayın. Yanlış bir ilişkinin kopmasıyla tek başınıza kalmanızın, yalnızlık değil, özgürlük olduğunu düşünün. Umarız, yakında hayalini kurduğunuz kişiyi bulursunuz.

Başkalarının Saygısını Kazanmaya Çalışmak

Başkalarının saygısını ancak kendi davranışlarınızla kazanabileceğinizi düşünüyorsunuz.

Başkalarıyla olan ilişkiniz eşitlik ilkelerine dayanıyorsa, kendinizi rahatsız hissediyorsunuz. Çünkü onların saygısına layık olmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Bir insanın saygısını kazanmak için ona mutlaka bir şeyler vermeniz gerektiğini sanıyorsunuz.

Aslında sevgi ve saygıyı ”satın almanıza” gerek yok. Kayıtsız şartsız sevmeyi ve sevilmeyi öğrenin.

Bir önceki yazımız olan Kumlu Pasta Tarifi başlıklı makalemizde izmit, kocaeli ve Kumlu Pasta Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ