12.11.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Kardeşine Böbreğini Bağışladı

Kardeşine Böbreğini Verdi

Kocaeli’de yaşayan Ercan Sami’nin doğduktan sonra geçirdiği bir havale sonucu tek böbreği iflas etti ve tek böbrekle yaşamını sürdürmeye devam etti.  yaşına kadar tek böbrekle yaşadı. Bir akşam Yüksek tansiyon nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Yapılan tahliller sonucu tek böbreğini de kaybettiğini öğrendi.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde organ nakli sırasına girdi. Bu sırada kardeşi Memhmet Sami de hep destek olup yanında oldu. Bu süreçte mutlu haber 30 yaşındaki abisi Mehmet Sami’den geldi. Kardeşi tek böbreğini abisine bağışladı.

Yapılan kan ve doku testinin ardından sonuç olumlu çıktı ve kardeşi böbreğini abisine bağışladı. Derinde Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde ameliyat için hazırlıklara başlandı. Uzman Dr. Bekir Voyvoda ve Uzman Dr.Orhan Yücel tarafından 05 Mart Pazartesi günü iki kardeşin organ nakli işlemi gerçekleştirildi. 7 saat süren ameliyatın ardından Erhan Sami ve kardeşi Mehmet Sami yoğun bakıma alındı. Vücut değerleri kısa sürede normal seviyeye ulaşan kardeşler Organ Nakil Merkezi’ndeki odaya alındı.

 

Ameliyatı gerçekleştiren Uzman Dr. Bekir Voyvoda; “Derince Eğitim Araştırma hastanesinde ki Organ Nakil merkezimizi yaklaşık 1 buçuk yıl önce kurduk. 28 Ocak itibariyle Böbrek Nakil operasyonlarımıza başladık. 2 kardeşin nakili 11’inci ameliyatımız. Ameliyatımız pazartesi günü yapıldı. Nöfroloji tarafından yönlendirilen bir hasta. Hazırlıkları tamamladık, Doku ve Kan tahlilleri olumlu çıktı. Gerekli açıklamaların ardından operasyonu gerçekleştirdik. Şu anda 2 kardeşinde sağlık durumları iyi” şeklinde bir açıklama yaptı.

Derince Eğitim ve Araştırma hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde 150 hastanın bağış beklediğine vurgulayan Bekir Voyvoda, “Ülkemiz kadavra organ bağışı konusunda çok geride. Kadavradan organ nakli yapmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Hatta bilinçlendirme toplantıları yapıyoruz. Organ bağışı çok önemli bir konu. Hatta Diyanet’in de açıklamaları var ve organ bağışı ile ilgili olumlu yönde, bu hastalarımıza hayata, Sosyal yaşama adapte etmek için organ bağışına ihtiyacımız var. Organ bağışı ile bir can kurtarıyoruz. Bizim başımıza gelmedi, gelmeyecek anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli'de Gidilebilecek Yüzme Havuzları başlıklı makalemizde izmit havuz, kocaeli ve yüzme havuzu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Değerlendirmek İstermisin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ