12.11.2019 - Kocaeli & Firma Rehberi ve Sosyal içerik

Kumcağız Plajı

Kumcağız Plajı’nı Hep Birlikte Tanıyalım

Kocaeli‘nin Kandıra ilçesine bağlı Kurtyeri Muhtarlığı sınırları içinde bulunan Kumcağız, bir tarafında Kerpe diğer tarafında Kefken arasında kalan mükemmel bir koy olduğunu söyleyebiliriz.  Temiz ve ince bir kum yapısına sahip olan Kumcağız Plajı, özellikle hafta sonları günü birlik ziyaretçi akınına uğruyor.  Marmara’da denize girmek istemeyen ve şehrin gürültüsünden bir günlüğüne de olsa uzaklaşmak isteyenler için en güzel alternatiflerden biri olan Kumcağız Plajı, Karadeniz’in en güzel plajlarından birisidir.

Tertemiz plajına bir de suyun durağan olmasını eklersek insanların buraya neden bu kadar ilgi gösterdğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Plajın olduğu yerde Kumcağız Deresi de bulunuyor ve bu dere plajı ikiye bölüyor. Yazın suların azalmasıyla kumsallar arasında dere içinden geçişler de oluyor. Yine Kumcağız Deresi’nde kefal, sazan, tatlı su balıkları da bulunmaktadır. Balık tutmaya meraklıysanız gelirken yanınızda olta takımlarınızı getirmenizi tavsiye ediyoruz.

Deniz sezonunda Kumcağız Plajı’nda Kandıra Kaymakamlığı’na bağlı can kurtarma botları ve cankurtaranlar da olası tehlikelere karşı hizmet vermektedir. Kumcağız’a gitmişken Nihat Erim Tepesi’ne çıkmanızı ve güneşin batışını izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Çevrede pek fazla otel ve pansiyon olmadığından dolayı ev pansiyonculuğu yaygındır. O yüzden eğer günü birlik değil de kalmak için gidiyorsanız gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Kumcağız Plajı’nda Neler Yapılır?

Tertemiz plajda güneşlenebilir, denize girebilir, piknik yapabilir, 2 km’lik kumsalda yürüyüş yapabilir, çevrede bulunan çay bahçelerinden ve restoranlardan birşeyler yiyip içebilir, Kumcağız Deresi’nde balık tutabilirsiniz. Kumcağız Plajı’nda duş ve tuvalet kabinlerinin de bulunduğunu belirtelim.

Kumcağız Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kocaeli’ye 76, İstanbul’ 173, Ankara’ya 378 km uzaklıktadır.

İstanbul üzerinden gelecek olanlar; TEM Otoyolu’ndan İzmit istikametinde gidip İzmit’i geçtikten sonra Kandıra çıkışından girerek Kumcağız Plajı’na ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir diğer alternatif yol ise; Şile – Ağva – Kandıra güzergahını da kullanabilirsiniz.

Yine Kandıra Otobüs Terminali’nden Kumcağız Plajı’na 07:00 – 23:00 saatleriarasında minibüs seferleri de düzenlemektedir.